Kreće potpuna klimatizacija Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana: potpisan ugovor vrijedan 1,7 milijuna eura

U Općoj bolnici Zabok i bolnici hrvatskih veterana u srijedu, 19. kolovoza 2026. godine, potpisan je ugovor o izvođenju radova za projekt „Klimatizacija prostora Bolnice“, čime je napravljen ključan korak prema realizaciji jednog od najvažnijih infrastrukturnih projekata zabočke Bolnice.

Ugovore su potpisali ravnateljica Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana Andreja Filija, dr. med., i Hrvoje Majher, direktor tvrtke FRIGOOPREMA d.o.o. iz Splita, koja je nakon provedenog otvorenog postupka javne nabave odabrana za izvođača radova.

Predsjednik Upravnog vijeća Petar Vrančić naglasio je kako potpisivanje ugovora ima posebno značenje jer projekt, najavljen u ožujku prošle godine, sada ulazi u konkretnu realizaciju. „Investicijom vrijednom oko 1,7 milijuna eura želimo osigurati bolje i dostojanstvenije uvjete boravka i liječenja pacijentima, ali isto tako i kvalitetnije uvjete rada liječnicima, medicinskim sestrama i svim zaposlenicima koji svakodnevno rade u Bolnici“, istaknuo je Vrančić.

Posebno je zahvalio Vladi Republike Hrvatske i predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću, kao i Ministarstvu zdravstva i ministrici Ireni Hrstić, na podršci i osiguravanju sredstava potrebnih za realizaciju projekta, dodavši kako klimatizacija nije izdvojena investicija, već dio šireg investicijskog ciklusa usmjerenog na modernizaciju i podizanje standarda zabočke Bolnice. „Promjene se već mogu vidjeti oko same Bolnice, a paralelno pripremamo nove projekte kojima ćemo unaprijediti njezinu infrastrukturu“, rekao je Vrančić, te naglasio kako investicijski ciklus prati stabilizacija poslovanja Bolnice, što smatra jednako važnim za njezin dugoročni razvoj. „Veseli me što je Uprava Bolnice, uz podršku Upravnog vijeća, financijski stabilizirala poslovanje te uredno izvršava svoje obveze prema HZZO-u. Pred nama je još puno posla i novih projekata, ali naš je smjer jasan: želimo modernu, financijski stabilnu i infrastrukturno kvalitetnu Bolnicu koja će moći odgovoriti na potrebe stanovnika Krapinsko-zagorske županije, ali i svih pacijenata koji joj gravitiraju“, rekao je.

Ravnateljica Andreja Filija istaknula je kako je riječ o iznimno važnom trenutku za Bolnicu, njezine pacijente i zaposlenike. „Prošle smo godine od Ministarstva zdravstva i Vlade Republike Hrvatske dobili jamstvo da će sredstva za ovaj projekt biti osigurana i ovom im prilikom zahvaljujem jer bez njihove podrške njegova realizacija ne bi bila moguća. Riječ je o velikom kapitalnom projektu. Procijenjena vrijednost bila je oko 2,4 milijuna eura s PDV-om, a kroz postupak javne nabave uspjeli smo ugovoriti radove za oko 1,7 milijuna eura“, istaknula je Filija.

„Ovim ćemo projektom postići ono što smo dugo željeli – našim zaposlenicima omogućiti kvalitetnije uvjete rada, a pacijentima što ugodniji boravak u Bolnici. Trenutačno se tijekom velikih vrućina snalazimo s pokretnim klima-uređajima, no jasno je da to nije trajno rješenje“, naglasila je ravnateljica.

Podsjetimo, zabočka Bolnica djelomično je klimatizirana još od svog otvaranja. Sustavom klimatizacije obuhvaćeni su pojedini prostori i odjeli, među kojima su operacijske sale, rađaone, laboratoriji, Objedinjeni hitni bolnički prijam te još nekoliko bolničkih jedinica. Novim projektom klimatizacija će se proširiti na ostatak Bolnice i time osigurati cjelovito rješenje.

Budući da će se radovi provoditi etapno, bit će potrebno privremeno zatvaranje pojedinih dijelova Bolnice. Ravnateljica je istaknula da će se organizacija rada prilagođavati dinamici izvođenja kako bi se zdravstvena skrb nastavila pružati u što većem opsegu. „Kada se bude radilo na pojedinom odjelu, pacijenti će se premjestiti na druge odjele unutar Bolnice. Računamo i na suradnju s drugim zdravstvenim ustanovama u Krapinsko-zagorskoj županiji koje imaju akutne krevete“, pojasnila je Filija te zahvalila svim djelatnicima uključenima u pripremu projekta, kao i predsjedniku Upravnog vijeća na kontinuiranoj podršci.

Dodajmo kako se uvođenje izvođača u posao očekuje za otprilike mjesec dana, a početak radova planiran je početkom listopada 2026. godine. Ugovoreni rok izvođenja iznosi 180 dana od dana uvođenja izvođača u posao. Potpisivanjem ugovora stvoreni su uvjeti za početak realizacije projekta kojim će se nakon dugogodišnje potrebe osigurati cjelovita klimatizacija Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana, a završetkom radova očekuje se značajno poboljšanje uvjeta boravka pacijenata i djelatnika.

(Foto: Rikard Jadan i OBZiBHV)